İçeriğe geç
- Ana sayfa » Yararlı Bilgiler » Kullanım ipuçları

Kullanım ipuçları

IDM programı indirmekte olduğunuz dosyanın türü / uzantı listesi ile eşleşiyorsa herhangi bir tarayıcıdan indirmeyi otomatik olarak devralmaktadır. Uzantı listesini “IDM Seçenekler->Genel” sekmesinden düzenleyebilirsiniz.

Herhangi bir indirme bağlantısına tıklarken CTRL tuşuna basılı tuttuğunuz takdirde indirmeyi IDM devralacaktır. Seçenekler –>  Genel sekmesi –> Tuşlar bölümünden bu işlem için farklı bir tuş tanımlaması da yapabilirsiniz.

Herhangi bir indirme bağlantısına tıklarken ALT tuşuna basılı tuttuğunuz takdirde indirmeyi IDM devralmayacaktır. Seçenekler –>  Genel sekmesi –> Tuşlar bölümünden bu işlem için farklı bir tuş tanımlaması da yapabilirsiniz.

Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğu takdirde F1 tuşuna tıklarsanız yardım menüsü karşınıza gelecektir.

IDM’nin kullandığınız tarayıcıdan hiç bir indirmeyi devralmasını istemiyorsanız eğer Seçenekler –>  Genel sekmesi bölümünden istediğiniz tarayıcı ilişkilendirmesini kaldırabilmektesiniz.

Herhangi bir web sitesindeki bağlantıyı IDM içerisindeki İndirme Sepetine sürükle bırak yapabilirsiniz. İndirme Sepetini “Görevler –> İndirme sepetini göster” bölümünden aktive edebilirsiniz (ekranın sağ alt köşesinde ufak ikon belirecektir).

Her dosya indirilmesinden sonra karşınıza çıkan “İndirme tamamlandı dosya açılsın mı?” penceresini dilerseniz devre dışı bırakabilirsiniz. “IDM Seçenekler –> İndirmeler” bölümünden “İndirme Tamamlandı penceresini göster” seçeneğindeki işareti kaldırmanız gerekmektedir.

Dosya kaydedilirken “indirmeyi başlat” iletişim kutusunu kapatabilirsiniz. “IDM seçenekler –> İndirmeler” bölümünden “İndirmeyi başlat penceresini göster” seçeneğindeki işareti kaldırmanız gerekmektedir.

“Seçenekler –> İndirmeler” bölümünden “indirme ilerlemesi iletişim kutusunu özelleştir” bölümünden “düzenle” butonuna tıklayarak İndirme penceresinin boyutunu küçültebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Dosya indirmelerini IDM arayüzünü kullanmak yerine Windows komut penceresinden de çalıştırabilirsiniz. Ek bilgiler için “Yardım –> İndirmeleri Başlatma” bölümünü okuyabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz dosyaları çalıştırmak istediğiniz uygulamaya IDM ana penceresinden direk olarak sürükle bırak yapabilirsiniz. Yine IDM ana penceresindeki dosyaları Windows içerisindeki herhangi bir klasöre sürükle bırak yaparak taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz.

IDM Seçenekler –> Site Girişleri bölümünden farklı sunucular için kullanıcı adı ve şifre tanımlaması yapabilirsiniz, böylece o sunuculardan indirme yaparken her seferinde kullanıcı adı ve şifre yazmanız gerekmeyecektir (örneğin turbobit vb.).

Sunucu tarafından kaynaklı zaman aşımı vb. problemlerde indirmeler yarıda kalabilir ancak IDM programlayıcı kuyruğu sayesinde indirmeler her 30 saniyede bir yeniden otomatik olarak denenmektedir. Programlayıcı kuyruk penceresinden istediğiniz dosyaları durdurabilir ve indirme kuyruğunu yeniden başlatabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Bir yanıt yazın