İçeriğe geç
- Ana sayfa » Yararlı Bilgiler » IDM ile nasıl indirme yapılır?

IDM ile nasıl indirme yapılır?

IDM ile indirmeleri başlatma

Internet Download Manager’la indirmeleri başlatabilmek için farklı seçenekler mevcuttur;

1- Linke tıklayarak indirmeyi başlatma: IDM programı tüm popüler tarayıcılarla uyumlu olarak çalışmaktadır, bu özelliği sayesinde herhangi bir link’e tıkladığınız zaman karşınıza otomatik olarak IDM’in indirme penceresi gelecektir. Programın ana ekranındaki Seçenekler –> Genel sekmesinden otomatik indirilme yapılmasını istemediğiniz uzantıları düzenleyebilmektesiniz.

Şimdi indir butonuna tıkladığınız takdirde IDM programı dosyayı hemen indirmeye başlayacaktır.  Daha sonra indir butonuna tıklandığı takdirde IDM dosyayı daha sonra indirmeyi başlatabileceğiniz indirilecekler listesine ekleyecektir.

CTRL tuşuna basılı tutarak herhangi bir link’e tıklanıldığı takdirde IDM programı tüm link’ler için indirmeyi devralmış olacaktır.

ALT tuşuna basılı tutarak herhangi bir link’e tıklanıldığı takdirde IDM programı devreye girmeyecektir.

IDM’in hiçbir indirmeyi devralmamasını istiyorsanız bu durumda program içerisindeki Seçenekler –> Genel bölümünden ilgili tarayıcı entegrasyonunu kaldırmanız gerekmektedir.  Böylece herhangi bir bağlantıya tıkladığınız zaman IDM programı devreye girmeyecektir.

2- IDM clipboard (pano)’a eklenen geçerli url’leri otomatik olarak algılar: Clipboard (pano)’ya herhangi bir dosya adresi kopyalandığı takdirde IDM bunu otomatik olarak algılar ve karşınıza şu pencereyi çıkartmaktadır;

OK butonuna tıkladığınız takdirde IDM bu dosyayı otomatik olarak indirmeye başlayacaktır.

3- IDM sağ tuşla indirmeyi destekler: Tarayıcınızdaki herhangi bir link’e sağ tuşla tıkladığınız zaman “IDM ile indir” seçeneğini görebilirsiniz, bu seçeneğe tıkladığınız takdirde IDM dosyayı indirmeye başlayacaktır.

4- URL Ekle butonuna kullanarak link’leri manual olarak ekleyebilirsiniz: IDM programının sol üst köşesindeki Url Ekle butonuna tıklayarak istediğiniz link’i manual olarak indirmeye başlayabilirsiniz.

5- Sürükle bırak yaparak indirme sepetine ekleme: İstediğiniz linkin üzerine tıklayıp, IDM indirme sepetine sürükle bırak yaparak indirmeyi başlatabilirsiniz.

6- Komut satırını kullanarak indirmeleri başlatma: Bu özellik sayesinde komut satırını kullanarak indirmeleri başlatabilirsiniz.

idman /s
veya idman /d URL [/p local_path] [/f local_file_name] [/q] [/h] [/n] [/a]

Parametreler;

/d URL – dosyayı indirmek için, örneğin;

IDMan.exe /d “http://www.internetdownloadmanager.com/path/dosya_ismi.zip”

/s – programlayıcı ve indirme kuyruklarına ekle

/p yerel_dosya_yolu – dosyanın kaydedileceği yerel dosya yolunu belirler

/f yerek_dosya_ismi – kayıt yapılacak yerel dosya ismini belirler

/q – Başarılı indirme işleminden sonra IDM çıkış yapar.  Bu parametre yalnızca ilk kopya için çalışmaktadır.

/h – Başarılı indirme sonucunda IDM bağlantıyı keser.

/n – IDM herhangi bir soru sormadığı takdirde sessiz moda geçer.

/a – /d parametresiyle belirlenmiş dosyayı indirilecekler listesine ekler ancak indirmeye hemen başlamaz.

/a, /h, /n, /q, /f yerel_dosya_ismi,  /p yerel_dosya_yolu yalnızca /d parametresiyle belirlenen dosyalar için çalışmaktadır.

5/5 - (3 votes)

Bir yanıt yazın